Judoliitto ja seurat yhdistävät voimansa – syksyn viestintäviikot kannustavat judon pariin

Uuden viestintästrategian mukaisesti Judoliitto järjestää elo-syyskuussa yhdessä judoseurojen kanssa valtakunnallisen markkinointikampanjan, ”Judon viestintäviikot”, joiden avulla pyritään saamaan judo laajasti näkyviin eri medioissa ja uudet harrastajat löytämään tiensä tatameille. Viestintäviikkojen painopisteenä ovat sosiaalisen median julkaisut sekä koulujudovierailut. Judoliitto kutsuu jokaisen judoseuran toteuttamaan viestintäviikkoja. Yhdessä olemme edemmän ja tuomme judon näkyväksi harrastajille.

Tule kuulemaan asiasta tarkemmin 4.6. klo 18-19 etäinfoon ja jakamaan omia hyviä käytäntöjäsi uusjäsenhankintaan liittyen. info kestää 1h, minkä jälkeen halukkaat voivat jäädä 30 minuutiksi ideoimaan viestintäviikkoja. Tilaisuus on tarkoitettu henkilöille, jotka hoitavat seurojen markkinointia ja viestintää sekä hoitavat uusien kurssi-ilmoittautumisten vastaanottamisen. Ilmoittaudu Suomisportissa täällä.

 

Viestintäviikkojen ajankohdat ja toimenpiteet lyhyesti

Houkutteleminen 1. – 11.8​.2024: Tällainen laji on judo ja tämän takia se on hieno harrastus

 • Keskiössä Instagram ja Facebook tarinat sekä muut seuran käyttämät sosiaalisen median kanavat
 • Judoseurat ja Judoliitto julkaisevat tarinoita Instagramiin ja Facebookiin. Tarinat voivat olla rosoisia, autenttisia ja kepeitä. Seurat merkitsevät Judoliiton tarinoihin ja ne jaetaan myös Judoliiton tarinassa.
 • Myös urheilijat ja harrastajat pyydetään tuottamaan sisältöä ja luomaan tarinoita
 • Esimerkkejä aiheista: judon arvot ja mitä ne tarjoittavat käytännössä, harrastajien suulla judosta
 • Hästagit: #aloitajudo #judofi #seuranomanimi

Alkulämmittely 12. – 25.8​.2024: Tällaiset kurssit alkavat syksyllä.

 • keskiössä Instagram ja Facebook tarinat ja seinäjulkaisut sekä muut seuran käyttämät sosiaalisen median kanavat
 • Lisää materiaalia someen: Millaisia kursseja alkaa ja milloin. Videopätkiä harjoituksista.
 • Seurojen nettisivut kuntoon, jotta ilmoittautuminen kursseille on mahdollisimman helppoa ja selkeää. Kannattaa hyödyntää Suomisportin seurahakua ja ohjata aloittava harrastaja ilmoittautumaan kursseille Suomisportissa.
 • Hästagit: #aloitajudo #judofi #seuranomanimi

Taisteluaika 26.8. – 8.9.2024​: Ilmoittaudu kursseille heti ja varmista paikkasi

 • Keskiössä Instagram ja Facebook tarinat ja seinäjulkaisut sekä muut seuran käyttämät sosiaalisen median kanavat
 • Step-by-step – miten aloitan judon.
 • Suoria kehotuksia toimimaan. ”Paina tästä ja olet mukana”, ”Kurssit jo miltei täynnä, toimi nopeasti.”
 • Judoseurat järjestävät judoesittelyjä ja -kokeiluja kouluissa.
 • Hästagit: #aloitajudo #löydäseurasi #judofi , kun koulujudoon liittyen #koulujudo #judolähettiläs

Loppukumarrus 9.9. – 15.9.2024: Menoa ja melskettä tatamilla

 • Kerrotaan onnistuneesta jäsenhankinnasta
 • Esim: videoita peruskurssilta, alkukumarruksesta jne.

Hyödynnä judoseurojen materiaalipankkia

Judoseurojen materiaalipankista löytyy paljon vapaasti käytettävissä olevia kuvia, videoita, mainospohjia ja flyereitä. Materiaalipankki löytyy täällä. Myös Judolehden Youtube-kanavalta löytyy judon markkinointivideoita, joita voi jakaa.

 

Koulujudoesittelyt viestintäviikoilla tärkeässä roolissa

Koulujudotoiminta erimuodoissaan (lyhyet esittelyt, säännölliset harjoitukset) on todettu olevan tehokas jäsenhannan keino ja sen avulla saadaam tietoisuutta judosta lisättyä. Tavoitteena olisi, että mahdollisimman monessa seurassa järjestettäisiin koulujudoesittelyjä tai -kokeiluja ajalla 26.8.-8.9.2024 tai muuna koululle sopivana aikana. Koulujudo-nettisivuilta lyötyy kattava ohjeistus koulujudo-toimintaan liittyen.