Suomen arvokisamitalistit

AIKUISTEN YLEISTEN SARJOJEN ARVOKISAMITALISTIT

  • Seppo Myllylä: EM 2., 1983
  • Juha Salonen: MM 3. 1981, EM 3. 1983, EM 3., 1985, EM 1., 1989
  • Jaana Ronkainen: EM 3. 1982, EM 2. 1988, EM 1. 1989
  • Anne Åkerblom: EM 2. 1985, EM 2. 1989
  • Jorma Korhonen EM 1., 1989, EM 2. 1990, EM 2. 1993
  • Marjo Vilhola  EM 3., 1989
  • Annikka Mutanen EM 3. 1992

ALLE 23-VUOTIAIDEN ARVOKISAMITALISTIT

Jaana Sundberg (nyk. Jokinen): Alle 23-vuotiaiden EM 3. 2005

Johanna Ylinen: Alle 23-vuotiaiden EM 2. 2004

Nina Koivumäki: Alle 23-vuotiaiden EM 2. 2006

Vadud Balatkhanov: Alle 23-vuotiaiden EM 3. 2013

Katri Kakko: Alle 23-vuotiaiden EM 3. 2015

Martti Puumalainen: Alle 23-vuotiaiden EM 3. 2019

NUORTEN ARVOKISAMITALISTIT

(Huomioi, että ikäluokkajako on vuosien saatossa hieman vaihdellut, mutta kyseessä on noin 20-vuotias urheilija.)

Juha Vainio: Nuorten EM 3. 1977

Seppo Myllylä: Nuorten EM 3. 1978

Juha Salonen: Nuorten EM 3. 1979, Nuorten EM 3. 1980

Janne Selin: Nuorten EM 3. 1986, Nuorten EM 3. 1988

Jorma Korhonen: Nuorten EM 3. 1988

Kimmo Kallama: Nuorten EM 2. 1988

Pasi Luukkainen: Nuorten EM 2. 1992

Susan Koivu: Nuorten EM 1. 1993

Johanna Ylinen: Nuorten EM 3. 2002

Nina Koivumäki: Nuorten EM 2. 2002, Nuorten EM 3. 2004,

Samuel Mäki: Nuorten EM 2. 2003

Emilia Kanerva: Alle 21-vuotiaiden EM 3. 2017

ALLE 18-VUOTIAIDEN ARVOMITALISTIT

Pasi Luukkainen: Euroopan nuorten olympiapäivät 3. 1991

Ismo Mikkonen: Euroopan nuorten olympiapäivät 1. 1991

Jaana Sundberg (nyk. Jokinen): Euroopan nuoretn olympiapäivät 3. 1999

Johanna Ylinen: Alle 17-vuotiaiden EM 1. 2000

Nina Koivumäki: Euroopan nuorten olympiapäivät 2. 2001

Samuli Havas: Alle 17-vuotiaiden nuorten EM 3.

Oskar Tvauri: Euroopan nuorten olympiafestivaalit 2. 2013

Martti Puumalainen: Euroopan nuorten olympiafestivaalit 2. 2013

Emilia Kanerva: Euroopan nuorten festivaalit 3. 2015

2015 Alle 18-vuotiaiden EM 1.
2015 Euroopan nuorten olympiafestivaalit 3.
2015 Alle 18-vuotiaiden MM 2.

ARVOKISAMITALISTIT 2013-2019

MM-kilpailut 2013

Jukka Laitinen 1.

EM-kilpailut 2013

Jukka Laitinen 3.

Tom Pahlman 3.

EM-kilpailut 2015

Jari Kouhia 2.

Jukka Laitinen 2.

Antero Kauranen 3.

MM-Kilpailut 2015

Jukka Laitinen 3.

EM-Kilpailut 2016

Loredana Lari 2.

Asser Kokkonen 3.

Ismo Mikkonen 3.

Jari Sarja 3.

Tom Pahlman 2.

MM-Kilpailut 2016

Anne-Mari Paavolainen 3.

Asser Kokkonen 3.

Ismo Mikkonen 1.

Jukka Laitinen 3.

2017 EM-Kilpailut

Asser Kokkonen 3.

2017 MM-Kilpailut

Anne-Mari Paavolainen 3.

2018 EM-Kilpailut

Asser Kokkonen 3.

Tom Pahlman 3.

2018 MM-Kilpailut

Tom Pahlman 3.

Antero Kauranen 3.

2019 EM-Kilpailut

Susan Koivu 2.

Kari Tuomennoro 3.

Tom Pahlman 3.

2019 MM-Kilpailut

Asser Kokkonen 2.

Loredana Lari 3.

Tom Pahlman 3.

Tutustu veteraanien toimintaan täältä

ERITYISRYHMIEN ARVOKISAMITALISTIT

Jani Kallunki: Paralympia 3. 2004, Näkövammaisten EM 2. 2005, Näkövammaisten MM 3. 2006, Näkövammaisten EM 1. 2007, Paralympia 3. 2008, Näkövammaisten EM 1. 2009, Näkövammaisten MM 1. 2011, Näkövammaisten EM 3. 2013.

Päivi Tolppanen: Näkövammaisten EM 3. 2011, Näkövammaisten EM 3. 2013.

Katan arvokisamitalistit ovat:
  • Katame-no-kata, EM-pronssi 2010 Mikko Tuominen – Samu Laitinen
  • Nage-no-kata, EM-pronssi 2012 Pasi Oinas – Mika Salsoila
  • Kime-no-kata, EM-pronssi 2019 Marko Ryyppö – Juha Alaluukas