JUDON SM-VIIKONLOPPU 2027
Tule seuraamaan kotimaista huippujudoa upeissa puitteissa Lempäälän Ideaparkin Bläk Boksiin!
Judon SM-Viikonloppu järjestetään Lempäälän Ideaparkin Bläk Boksissa 27.2. – 28.2.2027, jolloin Judon monipuolisuus näyttäytyy yleisölle upeissa puitteissa näyttävällä areenalla.
Tule seuraamaan kuinka kotimaan huiput mittelevät yleisen sarjan mestaruuksista, ketkä tulevaisuuden lupauksista vievät nuorten sarjojen mestaruudet ja miten parajudokat ja veteraanit taistelevat mitaleista. Viikonloppu huipentuu sunnuntaina, kun ratkaistaan seurajoukkuekilpailun mestaruus.
Median ilmoittautuminen
Median edustajat voivat ilmoittautua tällä lomakkeella: Median Ilmoittautuminen Judon SM-kilpailuihin 27.2. – 28.2.2027 – Täytä lomake
Ohjelma
Lauantai 27.2.
10.00 Alle 18-vuotiaiden ottelut alkavat, finaalit ja palkintojen jako
14:30 Judolähettiläiden palkitsemisia
14.45 Kilpailujen avajaiset
15.00 Aikuisten ottelut alkavat, finaalit ja palkintojen jako.
Sunnuntai 28.2.
HUOM! Sunnuntaina klo 7.30-10.00 sisäänpääsy vain C-oven kautta. 10.00 eteenpäin normaalisti.
10.00 Veteraanien ja Parajudon ottelut alkavat
14.00 Alle 21-vuotiaiden ottelut alkavat
16.00 Aikuisten Mixed-team -joukkuekilpailu
Katsomot ja toiminta kilpailupaikalla
Kilpailupaikalla on erikseen katsomo urheilijoille ja yleisölle. Kilpailupaikalla A-katsomo on varattu lipun ostaneelle yleisölle, B-katsomo kilpailijoille ja valmentajille.
Kilpailupaikan pohjapiirros tässä: Bläk Boks_SMJudo (1)
Tämän mukaan myös käyttäydytään kilpailupaikalla. Katsomon edusta pidetään myös vapaana, jotta kuvausryhmällä on riittävä tila työskentelyyn. Tätä järjestyksenvalvojat seuraavat erityisen tarkasti ja tarvittaessa ohjaavat oikeille paikoille. Vain valmentajan mustan rannekkeen saaneet voivat toimia valmentajina.
Pysäköinti ja kulku kauppakeskukseen
Ideaparkin kaaren pysäköintialueet ovat aikarajoitettuja, aikarajoitus koskee vain merkittyjä asiakaspaikkoja. Alueelta löytyy reilusti parkkitilaa, joka ei ole aikarajoitettu. Huom! Sunnuntaina klo 8-10 kulku sisälle vain C oven kautta.