Tuomariraportti Cracow Open 29.-30.8.2026, Puola

Puolassa järjestettiin 29.-30.8.2026 Cracow Open, jossa oteltiin tyttöjen ja poikien U14-, U16- ja U18- sarjat sekä naisten ja miesten sarjat. Suomesta kilpailuihin osallistui iso joukko kilpailijoita sekä tuomareina Maarit Kallio ja Valtteri Mattsson. Kilpailuihin oli ilmoittautunut reippaasti yli 1000 ottelijaa 23 eri maasta ja ottelut oteltiin kuudella tatamilla.

Lauantaina kamppailtiin U14- ja U18-ikäisten paremmuudesta ja sunnuntaina vuorossa olivat U16-ikäisten ja aikuisten ottelut. Kilpailuiden tuomarit tulivat Tanskasta, Hollannista, Iso-Brianniasta, Suomesta ja Puolasta. Tuomareiden määrä oli pieni, mikä tarkoitti sitä, että kilpailuissa pääsi tuomaroimaan erittäin suuren määrän hyvätasoisia otteluita molempina päivinä aamusta iltaan. Tuomittujen otteluiden määrä oli noin 100 ottelun paikkeilla molempina päivinä. Kisa antoi siis kesätauon jälkeen erittäin hyvää rutiinia tuomarityöskentelyyn. Kisassa oli käytössä pitkät keräilyt, mutta kaikki keräilyottelut oteltiin alusta lähtien golden scoreina eli pisteestä poikki -periaatteella. Tämä takasi ottelijoille useamman ottelun, mutta ei venyttänyt kisapäiviä aivan tarpeettoman pitkiksi.

Lauantai alkoi tuomaripalaverilla, jossa lähinnä selitettiin keräilyotteluiden systeemi.  Sääntötulkinnoista ei juurikaan keskusteltu. Sunnuntain tuomaripalaverissa nostettiin esiin se, että valmentajien ei tule antaa valmentaa kuin maten aikana. Lisäksi kerrottiin, että U16-ikäisillä sekä käsilukot että kuristukset ovat sallittuja.

Valtterin raportti

Mattoni tuomariryhmässä oli IJF-A tuomari ja paikallinen nuori tuomari. Tuomarilinja asettui alusta asti pisteytyksen osalta IJF-linjan mukaiseksi. Varoituksissa omaksuttiin selvästi rennompi linja, selkeistä rikkeistä varoitettiin, mutta ottelemattomuudesta ja otteista varoituksia jaettiin normaalia vähemmän. Lauantaina linjasta ei seurannut suurta määrää jatkoaikamatseja, mutta tämä ylikompensoitui sunnuntaina matollamme otelluissa U16-sarjoissa. Tuomittuja otteluita tuli paljon, mutta mattomme tuomaroinnin taso saatiin säilytettyä tasaisena. Illan viimeisinä tunteina pidetyissä finaaleissa saikin keskittää kaikki jäljellä olevat voimavaransa, että ottelijat saivat arvoisensa loppuhuipennuksen päivälle. Sunnuntaina olin keskellä M-60 ja M-66 -finaaleissa, jotka päättivät koko kilpailun.

Maaritin raportti

Omalla matollani oli lisäkseni hollantilainen ja brittiläinen kansallinen tuomari. Tuomarilinja ei ollut mitenkään erityisen selkeä koko viikonlopun aikana, koska varsinainen auktoriteetti matoltamme puuttui. Lauantai alkoi osaltani melko tahmeasti, koska edellisestä kisasta oli kulunut aikaa 2,5 kuukautta. Mitään suurempia virheitä ei tullut, mutta olo ei tuntunut kovinkaan varmalta. Matollamme otteli alkuun U14-ikäisten erittäin pieniä painoluokkia, joissa judo-osaaminen ja voimatasot olivat erityisesti poikien painoluokissa vielä kehittymässä, joten matsit olivat melko epämääräisiä ja venyivät pitkiksi.

U18-ikäisissä tilanne parani huomattavasti, koska ottelijat olivat taitavampia ja vahvempia. Suurimmat haasteet itselläni oli kuristustilanteiden kanssa, joissa oli vaikea arvioida sitä, vedettiinkö kuristusta leuan päältä vai ei, kun ottelijoiden kasvot olivat mattoon päin. Sain tuomarikollegoiltani vinkin ottaa vähän enemmän etäisyyttä ottelijoihin, jotta näkisin tilanteet paremmin. U14-ikäisissä ottelut oteltiin putkeen, joten joukkoon mahtui kaikenlaisia otteluilta aina finaaleihin asti. U18-ikäisten kohdalla finaalit oteltiin erikseen ja pääsin tuomitsemaan tyttöjen -70 kg:n finaalin.

Sunnuntaipäivä alkoi alusta asti hyvin ja olo oli edellisen päivän tehoharjoittelun jälkeen varma. U16-ikäisten ottelut olivat hyvätasoisia ja huomasin selviäväni epämääräisistä kuristustilanteistakin, kun muistin taas ottaa riittävästi etäisyyttä ottelijoihin. Aamulla otin myös tiukan linjan valmentajien kanssa ja kävin huomauttamassa ottelun aikaisesta huutelemisesta. Oppi meni muutaman kierroksen jälkeen perille ja lopulta huutaminen rauhoittui edellispäivästä huomattavasti. Aikuisissa ottelut olivat varsin selkeitä, sillä ottelijoiden välillä oli aika paljon tasoeroja. U16-ikäisissä ottelut oteltiin putkeen, joten niiden osalta pääsin tuomitsemaan kaikenlaisia otteluita finaaleihin asti. Aikuisten kohdalla sain hoitaa mattomme kaksi viimeistä pronssimatsia ja tuomarikollegoille tuli hoidettavaksi kaksi viimeistä finaalia.

Valtteri Mattsson, A-tuomari
Maarit Kallio, A-tuomari

Tampere28 tiimin julkistamistilaisuus järjestetään Urheassa ruokalan kabinetissa sekä teams-yhteydellä tiistaina 25.8. klo 15.45 alkaen. Tilaisuuteen ilmoittautuminen [...]

Lue lisää

Kaikki uutiset ladattu