Kaikkien tuntema Pentti ’Pena’ Vauhkonen, jonka enemmistö tuntee judopukukauppiaana, palkittiin kesäkuun PM-kisojen yhteydessä Judoliiton 1.luokan kunniamerkillä.
Pentti täytti keväällä pyöreitä vuosia ja moni tuntee hänet vuosien saatossa monesta muustakin tekemisestä; hän on toiminut mm. Pieksämäen Pikadonin puheenjohtajana ja seuran puuhaihmisenä, judo-opettajana ja valmentajana, Judoliiton hallituksessa, Nuorten EM-kisojen pääsihteerinä ja monessa muussa.
Judoyhteisö onnittelee ja kiittää Penttiä pitkäjänteisestä ja ansiokkaasta työstä Suomen judon hyväksi.
Kaikki Judoliiton jäsenseurat voivat hakea ansioituneille jäsenilleen liiton ansio- ja kunniamerkkejä, jotka jaotellaan ensimmäisen luokan kunniamerkkeihin ja toisen luokan ansiomerkkeihin, joita molempia jaetaan pronssisena, hopeisena ja kultaisena.
Ensimmäisen luokan kunniamerkkejä voi käyttää mm. Itsenäisyyspäivän juhlissa ja vastaavissa ns. isoissa tilaisuuksissa. Aiemmin pronssinen kunniamerkki on myönnetty ainoastaan yhden kerran; Kirkkonummen Judoseura haki Marko Laaksoselle jaettavaksi heidän vuosijuhlassaan 2025.
Kunniamerkkihakemukset ja säännöt löytyvät https://judo.fi/wp-content/uploads/2026/01/kunnia-ja-asiomerkki-saannot-2022.pdf
Kuvassa Pentti 28.6.2026 Yanagin judoleirillä Pekka Yrjänän kanssa.