Judoliitto oli toista kertaa mukana omalla osastolla Pohjoismaiden johtavassa opetus- ja kasvatusalan tapahtumassa Educassa, joka järjestettin Helsingin Messukeskuksessa pe-la 23.–24.1.2026. Tapahtumassa vieraili kahden päivän aikana yhteensä lähes 16 000 opetusalan ammattilaista. Osallistumisen tavoitteena oli lisätä opettajien ja rehtorien tietoisuutta koulujudotoiminnasta ja sen hyödyistä sekä löytää kouluja, jotka olisivat kiinnostuneita koulujudotunneista.
Kiinnostus koulujudoa kohtaan kasvoi viime vuodesta
Educa2026-projektityöryhmään kuului Judoliitosta Katri Forssell, Antti Aholainen, Soile Kutila, Karri Leino ja Otto Favén. Antti edustaa judoseura Koyamaa ja toimii Rovaniemellä Korkalovaaran peruskoulun rehtorina. Soile on erittäin kokenut koulujudon ohjaaja Tampereen Judosta ja Karri (Fudoshin Rauma) toimii Uudessakaupungissa Kalannin koululla luokanopettajana.
Osasto ja sen ohjelma toteutettiin pitkälti samalla hyväksi todetulla konseptilla kuin vuonna 2025. Urheilijoita oli useiden päällekkäisten tapahtumien takia haastavaa löytää osastolle, mutta Judoliiton päävalmentaja Rok Draksicin pyynnöstä mukaan lähtivät edustusurheilijat Matfei Polishchuk (Tikkurilan Judokat), Lucas Honkanen (Kerimäen Judonoko) ja Lenni Uro (Hontai Judo). Myös Hontai Judon junnuja saatiin mukaan esiintymään messuille, mikä ei ollut vaikeaa kun kuulivat pääsevänsä tapaamaan idoleitaan.
Osaston vetonaulaksi muodostui jälleen käden puristusvoimanmittaus. Mittaamisen yhteydessä oli helppoa ja luontevaa keskustella ihmisten kanssa mm. heidän ammateistaan ja koulujudotoiminnasta. Lähes koko messujen aukioloajan oli Judoliiton osaston tatamilla myös toimintaa, jota ihmiset pysähtyivät seuraamaan. Välillä junnut heittelivät toisiaan, välillä urheilijoita. Urheilijoiden näyttävät heitot toimivat hienoina vau-efekteinä. Muutamia messuvieraita uskaltautui myös tatamille kokeilemaan koulujudoon soveltuvia harjoitteita.
Uutena ohjelmanumerona toimi OAJn hallinnoimien lavaohjelmien välissä toteutettu messuvieraille suunnattu judollinen taukojumppa, joka sisälsi mm. merimiespainia ja olkapääläpsykisailua. Näin saatiin tuotettua lisää liikettä messuille ja mainostettua Judoliiton osastoa.
Vaikka messuilla oli 1000 vierasta vähemmän kuin viime vuonna, riitti Judoliiton osastolla vierailijoita jopa enemmän kuin viimeksi. Viimevuotisia vieraita tuli osastolle juttelemaan myös tänä vuonna tuoden kollegansa mukanaan. Kontaktien määrä kasvoi viime vuodesta 22kpl –> 42kpl. Projektityöryhmä on erittäin tyytyväinen saatujen kontaktien määrään ja ensimmäiset judokokeilut kouluille on jo saatu sovittua. Kaikille kontakteille pyritään löytämään taho, joka koulujudotunnit toteuttaa. Pääsääntöisesti toteuttajina tulevat olemaan judoseurat.
Tietoisuus perusopetuslain muutoksesta vähäistä
Judoliiton osastolla käydyissä keskusteluissa pyrittiin selvittämään opettajien tietoisuutta perusopetuslain muutoksesta. Nimittäin esi- ja perusopetuksessa täytyy edistää lasten ja nuorten liikunnallista elämäntapaa lain nojalla 1.8.2026 alkaen. Velvoite perustuu perusopetuslain muutokseen, jonka eduskunta hyväksyi huhtikuussa 2025.
Liikunnallinen elämäntapa voi tarkoittaa käytännössä esimerkiksi sitä, että
- opetuksessa hyödynnetään aktiivisia taukoja tai toiminnallisia opetusmenetelmiä
- koulupäivään liittyvissä siirtymisissä hyödynnetään liikunnallisuutta edistäviä toimintatapoja
- koulupäivän aikana tapahtuvaa liikkumista lisätään välituntiliikunnalla tai kerhotoiminnalla.
Lähde: Opetushallitus 2025. Perusopetuslaki muuttuu – liikunnallisen elämäntavan edistäminen velvoittavaksi. Saatavilla tästä linkistä.
Osastolla käytyjen keskustelujen perusteella voidaan todeta, että harva opettaja tietää vielä tästä lakimuutoksesta tai vähintäänkin kokee, ettei se kosketa aineenopettajina heitä. Perustepäivityksen toimeenpanoa vasta valmistellaan kouluissa, mutta liikunnallisen elämäntavan edistäminen on koko kouluyhteisön yhteistyötä. Koulujudotoiminta on yksi oiva keino lisätä liikettä koulupäivään ja sen yhteyteen. Se kehittää liikunnallisten taitojen lisäksi mm. muiden huomioon ottamista, itsehillintää ja rohkeutta.
